O nas


 
GIMNASTYKA ARTYSTYCZNA

 … Gimnastyka Artystyczna – piękno, wdzięk i gracja …

 

Gimnastyka Artystyczna to jedna z najtrudniejszych technicznie, a jednocześnie najpiękniejszych dyscyplin sportowych. Jako jedna z niewielu jest uprawiana tylko i wyłącznie przez kobiety,
a właściwie dziewczęta. Od roku 1984 (Los Angeles)
weszła do programu letnich Igrzysk Olimpijskich.

            Głównym celem gimnastyki artystycznej jest harmonijny rozwój sprawności ogólnej dziecka. To rozwijanie naturalnych czynności ruchowych, sprawności fizycznej, zwiększenie obszerności ruchów w stawach i gibkości kręgosłupa, wzmocnienie organizmu, kształtowanie koordynacji ruchowej i przestrzennej, rozwijanie estetycznej harmonii ruchów , twórczej aktywności, wyrażanie się za pomocą tańca i ćwiczeń, wyrażanie emocji i odczuć za pomocą ruchu ciała. Dziewczęta uczą się na treningach nie tylko elementów gimnastycznych – ale przede wszystkim prawidłowej postawy ciała, pięknej sylwetki, gracji w poruszaniu się i koordynacji ruchowej. Wszechstronne ćwiczenia gimnastyczne pomagają gimnastyczkom kształtować i utrzymać zgrabną - kobiecą sylwetkę. Gimnastyka Artystyczna wpływa na rozwój takich czysto kobiecych cech jak miękkość, gracja i płynność ruchów. Ćwiczenia pobudzają krążenie krwi, poprawiają przemianę materii, sprzyjają rozwojowi organizmu.

 

… „lekkość motyla, gracja baletnicy, elastyczność akrobaty …
               … to właśnie jest gimnastyka artystyczna” …

 

Uprawianie sportu to przyjemność, ale też ogromna praca, nauka przezwyciężania własnych słabości, to szkoła życia. Gimnastyka Artystyczna uczy pracowitości, wytrwałości, samodzielności, samodyscypliny, systematyczności w pracy i w działaniu, stanowczości, buduje odporność psychiczną oraz kształtuje upór w dążeniu do wyznaczonych sobie celów. Pozwala zdrowo i miło spędzać czas wolny, poznać nowe koleżanki, uczy koleżeńskości i współżycia w grupie.


 

Gimnastyka Artystyczna
łączy taniec, muzykę, akrobatykę i elementy baletu, które wplecione są w 1,5 minutowe układy gimnastyczne. Łączy wychowanie fizyczne z wychowaniem muzycznym i estetycznym – wpływając na organizm dziewcząt – na jego harmonijny rozwój. Opanowanie skomplikowanych układów gimnastycznych wymaga od zawodniczek dużej sprawności ruchowej, koordynacji nerwowo-mięśniowej, zdolności manipulacyjnych, odpowiedniego przygotowania aparatu ruchowego (gibkość, rozwartość), słuchu muzycznego i poczucia rytmu. Zawodniczka wykonująca układ powinna zaprezentować swoje umiejętności taneczne, mimiczne, rytmiczne, akrobatyczne, a nawet plastyczne, dlatego przedmiotem nauczania gimnastyki artystycznej stała się sztuka wyrazistego ruchu i w tym właśnie tkwi specyfika tej czysto kobiecej dyscypliny sportu.

Jeśli układ wykonywany jest z gracją i wdziękiem, zsynchronizowany z różnymi elementami gimnastyczno-akrobatycznymi oraz w harmonii z muzyką i przyborem, tworzy całość, która pozostawia niezapomniane wrażenia.


 

Gimnastyka Artystyczna – to ćwiczenia bez przyboru i z przyborami (skakanka, obręcz, piłka, maczugi i wstążka), to ćwiczenia indywidualne i zespołowe.

Ćwiczenia bez przyboru, prowadzone od najmłodszych lat, wprowadzają ład, porządek i dyscyplinę, mobilizują do staranności w wykonywaniu ćwiczeń. Służą do wyrobienia poczucia rytmu, zaznajamiają z rozmaitymi środkami wyrazu muzycznego, pozwalają na zrozumienie muzyki i właściwą jej interpretację. Ćwiczenia prawidłowego ułożenia ciała wpływają na uzyskanie właściwej estetyki i elegancji ruchu – niezbędnej w gimnastyce artystycznej. W dalszym szkoleniu gimnastyczki muszą opanować technikę taneczną ciała z manipulacją przyborem (skakanka, obręcz, piłka, maczugi i wstążka). Układy z przyborami, to ścisłe połączenie dynamiki, amplitudy i ekspresji ruchu z muzyką i pracą przyborem.

 

Zawodniczki startują zarówno indywidualnie, jak i zespołowo. Układy zespołowe (tak zwane – zbiorówki) wykonuje pięć lub sześć zawodniczek jednocześnie (w zależności od kategorii wiekowej)

 

Każdy układ podlega ocenie sędziów podzielonych na dwie komisje:

D-trudności i E-wykonania i artyzmu.

 

Zawodniczki Gimnastyki Artystycznej trenują w tzw. klasach sportowych, które są określone przez wiek i poziom umiejętności:

Ø  Klasa młodzieżowa (do lat 9-ciu)

Ø  Klasa III – młodziczki (do lat 10-ciu)

Ø  Klasa II – juniorki młodsze (do lat 12-tu)

Ø  Klasa I – juniorki (do lat 15-tu)

Ø  Klasa Mistrzowska – seniorki (powyżej 16-tego roku życia)  
Start  |  O nas  |  Dołącz do klubu  |  Zawodniczki  |  Terminarz  |  Galeria  |  Sponsorzy  |  Kontakt © GimArt 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone.
projekt i wykonanie: hajime studio